Brat Kalikst z Poczekajki
- Książka jest ważnym wkładem w rozwój literatury chrześcijańskiej poświęconej prezentacji życia współczesnych świadków Chrystusa.
Andrzej Derdziuk, urodzony w 1962 roku w Skierbieszowie, członek Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Wyświęcony na prezbitera w 1987 roku przez Jana Pawła II w Lublinie. Profesor zwyczajny doktor habilitowany nauk teologicznych. Kierownik Sekcji Teologii Moralnej KUL. Autor dwudziestu sześciu książek i ponad trzystu artykułów. Między innymi Spowiedź kobiet oraz Prawda, dobro, sumienie a także Pod sufitem nieba i Człowiek na maksa. Jest opiekunem Grupy Modlitwy Ojca Pio, Duszpasterstwa Absolwentów oraz Wspólnoty Najświętszego Imienia Jezus na Poczekajce w Lublinie. Książka przedstawia biografię brata Kaliksta Mariana Kłoczki (1930-2013), kapucyna zmarłego w opinii świętości. Autor osadził postać bohatera w możliwie szerokim kontekście, ukazując brata Kaliksta w środowisku rodzinnym, zakonnym oraz parafii w Lublinie na Poczekajce, gdyż w klasztorze związanym z tą parafią brat Kalikst spędził ponad trzydzieści lat, stając się osobą znaną i szanowaną. Publikacja ukazuje skromnego zakonnika, który nie zasłynął z dokonania nadzwyczajnych dzieł, a jednak wiernością powołaniu, rozmodleniem, pracowitością i świadectwem życia dał dowód, że także w naszych czasach możliwe jest zjednoczenie z Bogiem i osiągnięcie świętości.
Z recenzji wydawniczej prof. Rolanda Prejsa OFMCap – Lublin, KUL
Książka jest ważnym wkładem w rozwój literatury chrześcijańskiej poświęconej prezentacji życia współczesnych świadków Chrystusa. Ukazuje ona piękno ewangelicznego życia w oparciu o świadectwo człowieka, który nie szukał wielkości, sławy czy poklasku, ale w zaciszu swej stolarni za pomocą dłuta, młotka oraz innych narzędzi, a przede wszystkim modlitwy, jaka nieustannie płynęła z jego serca, wznosił się na wyżyny dojrzałości ludzkiego ducha.
Z recenzji wydawniczej prof. Wiesława Blocka OFMCap – Rzym, Antonianum