Na ziemi łagodnej. Dawno temu i jeszcze dawniej na Kociewiu. 139 gawęd i opowieści
- Na uwagę zasługuje fakt, że książka jest też przewodnikiem, zachętą do poznawania Kociewia.
Roman Landowski (1937-2007) - pisarz, publicysta, regionalista, członek Związku Literatów Polskich. Rodowity Pomorzanin urodzony w Świeciu nad Wisłą, w latach 1950-2001 mieszkał w Tczewie, później w Czarnej Wodzie. Urodzony humanista, z wykształcenia bibliotekarz. Większość swej pracy zawodowej poświęcił książce – był księgarzem, bibliotekarzem, redaktorem, wydawcą.
Z recenzji naukowej dr. Krzysztofa Kordy:
(...) uważam że jest to bardzo ciekawy materiał na książkę. Przypomina mi bardzo z uwagi na język i edukacyjny charakter publikacji – inną książkę tegoż Autora. Mianowicie: „Tczew - spacery w czasie i przestrzeni” z roku 1995. (...) Na uwagę zasługuje fakt, że książka jest też przewodnikiem, zachętą do poznawania Kociewia. (...) Kilka z opisanych przez Romana Landowskiego szlaków może zostać zrealizowanych (...) i tym samym publikacja będzie żyła swoim drugim życiem – w terenie. Gorąco do tego namawiam (...) samorządy kociewskie, a nade wszystko Lokalną Organizację Turystyczną Kociewie. (...)
Z recenzji naukowej dr hab. Marii Pająkowskiej-Kensik, prof. UKW:
(...) przez lata czuwał nad współczesnym obrazem regionu. Napisane przez niego gawędy często stają się tekstem popularnonaukowym, opartym na różnorodnych źródłach. Bogactwo odniesień historycznych i kulturowych, talent pisarski Romana Landowskiego – składają się na dzieło – w swoim rodzaju niezwykłe i bardzo ważne, w dorobku godnym prezentacji w Roku 6. Kongresu Kociewskiego. Do rąk pomorskich regionalistów trafia książka niezwykła. Bardzo ważna i ciekawa w szeroko pojętej edukacji regionalnej. Nie jest to „suche” opracowanie historii i kultury regionu, ale intrygująca opowieść o ziemi, ludziach i wydarzeniach, które nie całkiem przeminęły, a ich istota wpisała się w Kociewie…