KRÓLOWIE IZRAELA
- Leksykony Piusa Czesława Bosaka cieszą się od dawna zasłużoną renomą i stały się wybitną pomocą w studiowaniu Biblii, w której znajduje się niezwykle wielka ilość różnorakiej informacji.
Leksykony Piusa Czesława Bosaka cieszą się od dawna zasłużoną renomą i stały się wybitną pomocą w studiowaniu Biblii, w której znajduje się niezwykle wielka ilość różnorakiej informacji. Autor wydobywa ją na podstawie zbieranych według określonych kryteriów cytatów biblijnych, które następnie zestawia w porządku alfabetycznym.
Prezentowana tu pozycja zestawia królów Izraela według przekazu biblijnego, zbierając dla każdej z omawianych postaci wszystkie teksty, w których jest o nich mowa. Przedmiotem opracowania są królowie czasów monarchii, najpierw wspólnej, a potem rozdzielonej na Królestwo Judy (Południowe) oraz Królestwo Izraela (Północne), aż do końca suwerennego bytu tych państw, zakończonego na północy najazdem Asyryjczyków w roku 722 przed Chrystusem, a na południu inwazją Nabuchodonozora, króla Babilończyków w roku 586.
Autor nie zajmuje się osobami władców, którzy panowali nad Izraelitami, a dokładniej Judejczykami w okresie po niewoli babilońskiej, ponieważ uważa ich za władców narzuconych przez panujące nad narodem żydowskim mocarstwa, najpierw Seleucydów (dynastia hasmonejska), a następnie Rzymian (król Herod Wielki).
W tak zakreślonym obszarze czasowym opracowanie jest słownikiem, który w sposób encyklopedyczny podaje informacje o poszczególnych władcach, a następnie z każdym z nich związana jest odnosząca się do niego konkordancja, czyli kompletny zbiór tekstów, w których znajdują się wzmianki o danej postaci we wszystkich księgach biblijnych. Teksty te grupowane są według poszczególnych zagadnień.
Tak skonstruowane dzieło może dostarczać informacji biblijnych przy systematycznym czytaniu Biblii oraz przy opracowywaniu poszczególnych tematów, które związane są z okresem monarchii izraelskiej albo poszczególnymi władcami.
ks. prof. dr hab. Tomasz Jelonek UPJPII