Gujana. Spotkałem szczęśliwych Indian
- Znany wszystkim Czytelnikom z bardzo wielu opisów awanturniczych i niesamowitych w swym wyrazie i przebiegu perypetii, łowca przygód, a także niezwykle skuteczny myśliwy, tropiący dziką zwierzynę tylko po to, by ją umieścić w ogrodach zoologicznych...
Arkady Fiedler w swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło10-milionowym nakładzie.
Do każdej podróży przygotowywał się niezwykle starannie, studiując mapy, atlasy, czytając książki o krajach, do których się wybierał, korespondując z tamtejszą Polonią.
Książka "Gujana. Spotkałem szczęśliwych Indian" powstała w 1968 roku a teraz w Wydawnictwie Bernardinum powstało jej 3-cie wydanie pod patronatem Biblioteki Poznaj Świat i pod czułym okiem Wojciecha Cejrowskiego. Każda karta książki urzeka plastyką opisu, pasjonująco, barwnie zbliża czytelnikowi ludzi o różnych kolorach skóry, uczy szacunku dla innych kultur i obyczajów, opiewa pięknem przyrody uwiecznionych na fotografiach.
Arkady Fiedler (1894-1985), najbardziej znany z polskich podróżników.
Jego książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków. W ciągu długiego życia odbył trzydzieści wielkich wypraw po całym świeci e. Zaczął w roku 1927 ekspedycją myśliwską na północ Norwegii, a ostatni raz udał się do Afryki Zachodniej w roku 1981; miał wtedy 87 lat.
Początkowo ruszał w świat jako łowca zwierząt dla ogrodów zoologicznych. Z czasem jednak zwyciężył w nim pisarz. Przez kilkadziesiąt lat był najpopularniejszym autorem w Polsc e. Oto liczby: między wydaniem pierwszej a ostatniej książki minęło 65 lat, w sumie opublikował 32 tytuły w łącznym nakładzie 10 milionów egzemplarzy(!!!). Rekordzistą jest słynny "Dywizjon 303", opowieść o polskich pilotach walczących w bitwie o Anglię - jej łączny nakład to ponad półtora miliona egzemplarzy.
Recenzje:
Znany wszystkim Czytelnikom z bardzo wielu opisów awanturniczych i niesamowitych w swym wyrazie i przebiegu perypetii, łowca przygód, a także niezwykle skuteczny myśliwy, tropiący dziką zwierzynę tylko po to, by ją umieścić w ogrodach zoologicznych – Arkady Fiedler i tym razem przenosi Czytelnika na bardzo egzotyczny ląd, do Gujany Brytyjskiej, gdzie gorąco, rozkiełznanie i rozwydrzenie są tak wielkie, iż zadziwiają nawet tak wytrawnego podróżnika, jak autor prezentowanej ksiązki. Fiedler relacjonuje w sposób prawdziwie reporterski na przykład to, co dzieje się w samym wirze walki i to walki w dosłownym – jak pisze – tego słowa znaczeniu. Spór, który właśnie rozgorzał, toczy się nie tylko na słowa rzucane z wściekłością, ale także na karabiny i rewolwery, na noże i pożary – kontynuuje znakomity reporter i doskonały podróżnik. Fikcja przeplata się w tym niezwykle dynamicznym reportażu literackim z faktami. Syntezy historyczne nakładają się na wydarzenia nam współczesne. Dynamika opowieści oraz niebywała egzotyka tej niecodziennej, żywiołowej reporterskiej relacji pochłonąć mogą zaciekawionego przebiegiem zdarzeń i splotem burzliwych sytuacji Czytelnika bez reszty i opamiętania. Dlatego w trakcie lektury tego utworu niezbędna będzie zapewne chwila refleksji, zadumy, która stworzy rozsądny dystans do tego, co w tej książce zostało zapisane i uwiecznione na wielu barwnych, albumowych wręcz fotografiach.
Marek Biegalski