Wiersze zebrane. Tom 3
- Na Wiersze zebrane składają się wszystkie utwory Janusza Stanisława Pasierba opublikowane w tomach poetyckich oraz czasopismach, a także inedita przechowywane w warszawskim archiwum poety, znajdującym się w posiadaniu...
Janusz Stanisław Pasierb, Wiersze zebrane; tom I, II, III, IV.
Na Wiersze zebrane składają się wszystkie utwory Janusza Stanisława Pasierba opublikowane w tomach poetyckich oraz czasopismach, a także inedita przechowywane w warszawskim archiwum poety, znajdującym się w posiadaniu spadkobierczyni praw autorskich, pani Marii Wilczek. Teksty wierszy oparto na pierwodrukach następujących książek poetyckich, z uwzględnieniem drobnych poprawek i uzupełnień wprowadzonych na podstawie Wierszy religijnych (1983) oraz Wierszy wybranych (1988) i zaznaczonych w Przypisach i komentarzach:
Kategoria przestrzeni, Czytelnik, Warszawa 1978,
Things ultimate and other poems / Rzeczy ostatnie i inne wiersze, przeł. na jęz. ang. Charles Lambert, Poets’ and Painters’ Press, London 1980,
Zdejmowanie pieczęci, Czytelnik, Warszawa 1982,
Wiersze religijne, Pallotinum, Poznań – Warszawa 1983,
Czarna skrzynka, Czytelnik, Warszawa 1985,
Koziorożec, Czytelnik, Warszawa 1988,
Wnętrze dłoni, Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 1988,
Doświadczanie ziemi, Wydawnictwo Znak, Kraków 1989,
Morze, obłok, kamień, Wydawnictwo Miniatura, Gdańsk 1992,
Puste Łąki, Wydawnictwo Palabra, Warszawa 1993,
Ten i tamten brzeg, Tikkun, Warszawa 1993,
Butelka lejdejska, Czytelnik, Warszawa 1995,
Haiku żarnowieckie, Bernardinum, Pelplin 2003.
Część ineditów została udostępniona czytelnikom w 2016 roku w tomie wierszy wybranych Blask cienia.
Utwory zaprezentowane w niniejszym wydaniu zostały ułożone zgodnie z chronologią ich publikacji w kolejnych książkach poetyckich. Uwzględniono zarówno tomiki, które ukazały się za życia poety, jak i te, które zostały przez niego przygotowane do druku, lecz wydane po jego śmierci (Butelka lejdejska i Haiku żarnowieckie). Zachowano też oryginalny układ utworów w obrębie tomów, łącznie z zamieszczonymi w nich przekładami.
Każdy tom opatrzony jest przypisami opracowanymi przez redaktorów, w czwartym tomie znajdują się spisy wszystkich utworów.