Outlet - Na brzegu życia i śmierci. Zwyczaje, obrzędy oraz wierzenia pogrzebowe i zaduszkowe na Kaszubach
- Niniejsza monografia jest II edycją rozprawy habilitacyjnej autora. Książka stanowi oryginalne, oparte na etnograficznych badaniach terenowych studium, obejmujące występujące na Kaszubach rytuały i wierzenia związane ze śmiercią i pogrzebem.
Niniejsza monografia jest II edycją rozprawy habilitacyjnej autora. Książka stanowi oryginalne, oparte na etnograficznych badaniach terenowych studium, obejmujące występujące na Kaszubach rytuały i wierzenia związane ze śmiercią i pogrzebem. Szybki zanik tradycyjnego modelu „dobrej śmierci” sprawia, że drugie wydanie książki może pomóc wniknąć – już kolejnej generacji Kaszubów – w piękny i bardzo bogaty świat paschalnej religijności ojców.
Ksiądz Jan Perszon urodził się w 1958 r. w Wejherowie na Kaszubach. Święcenia prezbiteratu przyjął 22.05.1983 r. w Pelplinie, potem przez trzy lata był wikariuszem w parafii Matki Kościoła w Tczewie. W latach 1986-1990 odbył studia doktoranckie z religiologii na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 1990 do 2001 pracował w różnych agendach KUL: TP KUL, Dział Współpracy z Zagranicą, Instytut Teologii Fundamentalnej. W roku 2000 uzyskał habilitację z zakresu teologii fundamentalnej. W latach 2000-2005 był proboszczem parafii św. Piotra i Pawła w Pucku. Od 2001 pracuje na Wydziale Teologicznym UMK, gdzie w latach 2005-2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego. W roku 2011 uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych. Jest kierownikiem Katedry Teologii Fundamentalnej i Dogmatycznej. Opublikował kilkadziesiąt książek i artykułów z zakresu pobożności i kultury ludowej na Kaszubach, eklezjologii i teologii rodziny. Od lat co roku wędruje z Pielgrzymką Kaszubską z Helu na Jasną Górę. Mieszka w parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu.
Uwaga! Oferowane książki pochodzą ze zwrotów. Mogą mieć przytarte okładki, zagięcia lub zadrapania. Zdjęcie jest poglądowe i nie ukazuje wad przedmiotu.